Hakkında

  FARABİ Değişim Programı

  Farabi Değişim Programı Türkiye’ deki Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci Değişim Programı olup, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci değişim programıdır. Üniversiteler karşılıklı anlaşma imzalayarak kendi bünyelerinde bulunan eğitim öğretim birimleri arasında öğrenci değişimini kabul ederler. Koordinatörlüğümüzün Farabi Değişim Programı kapsamında 56 üniversite ile protokolü bulunmaktadır.

  • Farabi Değişim Programı, öğrencilerin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır.
  • Farabi Değişim Programına katılan öğrencilere karşılıksız burs ödemesi yapılmaktadır.
  • Değişim, bireyin sosyal becerilerini geliştirmekle beraber güçlüklerle mücadele etme tecrübesini de oluşturur.
  • Yeni bir çevre ve arkadaş grubu kurarken iletişim becerilerinde de belirgin gelişmeler yaşanır.
  • Öğrencilerin farklı akademisyen ve farklı bir ekolde eğitim alma şansları yanında geldiği üniversitesindeki arkadaşlarına göre daha farklı bilgi ve becerilere sahip olmalarını sağlar.
  • Öğrencilerin bir amaç edinmesini ve kendilerini nerede görmek istediklerini kurgulamalarına yardımcı olur.

  Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Site politiklarımıza Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası bağlantılarından ulaşabilirsiniz.